Overskrift på siden
Overskrift 1

Oprindelse

 

 Cane Corsoen  stammer oprindelig fra Italien. Ingen ved hvornår , men arten er kendt helt tilbage til for ca 1200 år siden. Cane Corso tilhører  Molosser slægten og dens rod er hos den Romersk kongerige, lige som Mastino  Napoletano. På den tid , blev hundene  anvendte i Italien til forskellige formål. De blev anvendte til vagthunde, vildtsvinejagt, og kvægdriverhund. Til alle disse opgaver, skulle de værre vagtsomme men skulle også værre til at styre. For eksempel, skulle de vogte gårdene hvor de skulle forsvare familie og venner. På grund af den traditionelle landbrug til industriel samfundet, mistede Cane Corsoen  dens funktion i den Italiensk samfund som vagthund. Til alt held uddøde Cane Corso ikke helt. Cane Corso har, siden blevet genskabt i Italien.

 

Artens generelle karakteristikker

 

Cane Corsoen er en midel stor hund, med kort hår , og en solid bygget krop. Til trods for dens stærk store tunge krop, er en nok så atletisk og elegant hund.

 

 

Udsende

 

Højde på hunden er imellem 60-64 for tæver og 64-68 forhanner +-2 cm. Vægten ligger på 40-45 for tæver 45-50for hanner men nogle kan veje helt op til 60 kg.  Cane Corso har kort og en skinnende pels. Pelsen kan værre mange farver både sort, grå (blå), rød lysebrun dyre fawn ,sandfarvet og en mix af dette (tigerstribet). Den blandet farve findes i forskellige kombinationer af den normale farve. Cane Corsoen bliver ca 8 til 10 år.


Corsoens opbygning

 

Cane Corsoen har et kraftig kranium. Kraniet skal være lig så bred som det er langt eller breder. Set fra siden, er munden firkantet og ikke for lang. Den ideelle  kæbe er saksebid til let undebid. Cane corsoen har trekantede hængeøre. I Holland og Danmark er det ikke tilladt at kupere ørene, hvilke var den oprindelige standart. De relativt stor øjne hentyde til den opvakthed og intelligente beskytter Cane Corsoen er. Øjende skal værre samme farve som pelsen og så mørk som muligt. Snuden skal havde store våde næsebore.

 

Den har en meget tung krop men er meget elegant. Hunden er meget muskuløs, med en bred og velbygget brystkasse. Dens ryg er lige uden hældninger. Dens hale er medium lang som holdes ved halv – højde, og det er ikke tilladt at kupere i Holland og Danmark.


Karakter

 

Cane Corsoen er en meget venlig og imponerende hund, som vækker opmærksomhed hvor end den er. På grund af dens særke bygning og psyke kræver den respekt fra alle den møder. Cane Corsoen har et meget intelligent blik. I huset er den meget rolig, men ude er meget livlig og elsker at løbe og lege og er meget atletisk. Den kan beskæftige sig selv i flere timer hvis den får lov til at værre ude. Cane Corsoen er en meget social og pålidelig hund imod mennesker. Men den har også en beskyttende natur vil beskytte hjem og familie med sit liv. Den har det godt med andre hunde og den er ligeledes meget social, og vil lege med alle der vil lege med dem.

Race standart FCI http://www.dansk-kennel-klub.dk/files/pdf/Corso.pdf 

Hunter Ro Ka Te